Keď Ťa sklame sen...

Autor: Mária Havranová | 12.4.2016 o 18:42 | (upravené 14.4.2016 o 15:20) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  64x

Meno anglického spisovateľa Matthew Kneale je spájané hlavne s jeho najslávnejšie knihou Anglickí pasažieri, ktorá bola v roku 2000 nominovaná na prestížnu Booker Price a vyznamenaná nemenej slávnou Whitbreadovou cenou za najlepší román roku 2000. Ja som mala príležitosť prečítať si aj jeho prvé dielo, román z Japonska, pod názvom Pan cizinec.

Kniha vyšla v roku 1987 ako Whore Banquets (Hostina dievky), ale v súčasnosti je známa ako Mr. Foreigner, z čoho vychádza aj jej český preklad. Žiaľ, do slovenčiny preložená nebola.
Pan cizinec má základ v autobiografických zážitkoch M. Knealeho, ktorý nejakú dobu strávil ako učiteľ v japonskom Tokiu. A presne rovnaký je osud hlavného hrdinu Daniela Thaynea.

                                                                                                                                        

Okrem stálych problémov s peniazmi sa mladý Daniel zaplietol s jednou zo svojich žiačok Keiko, ktorá mu oznámi, že s ním čaká dieťa. Daniel sa dostane do veľkého stresu, kedy zrazu nevie, čo má vlastne robiť. Keiko už nemiluje, chcel sa s ňou práve rozísť. Ani nemá v pláne zostať v Japonsku dlhšie, ako je nutné. Chce si zarobiť na letenku do Hong-Kongu a letieť za novým dobrodružstvom. Hlavným problémom je rodina Keiko, ktorá využije Danovu zmätenosť, votrie sa do ich vzťahu a priamo nalinkuje ich ďalšiu budúcnosť a všetkými možnými prostriedkami sa ho snaží prinútiť k svadbe s Keiko. Aby nebolo málo problémov, Daniel stratí pas, takže nemôže ani narýchlo odísť z krajiny. Navyše pracuje nelegálne v škole, ktorej majiteľka mu už niekoľko mesiacov neplatí. Už od prvého stretnutia je nielen Danovi, ale aj nám čitateľom jasné, že rodina Keiko nie je tak typicky japonská. Zvláštne správanie otca, nepripúšťajúceho akúkoľvek diskusiu, odvrávanie, či agresívne správanie k divným členom rodinnej firmy, a hlavne dobre skryté vyhrážanie dáva tušiť, že má niečo spoločné s japonským podsvetím. 
Zaujímavý je ale autorov opis sveta cestovateľov, alebo skôr ľudí, žijúcich v úplne cudzej kultúre, v úplne odlišnom svete. Z celej knihy srší tak trochu depresia z Japonska. Autorov opis nevyzerá, že by mu krajina vychádzajúceho slnka prirástla k srdcu. Všetko je tam tak nahustené a stále mokré a vlhké z večných dažďov. Aj vzťahy ľudí sú pre nás netypické. Krásne to popisuje na svojich žiačkach. Zarážajúci je aj jeho opis Japonska, krajiny, ktorú si väčšina z nás predstavuje ako jeden elektronický raj, riadený počítačom. Táto u nás typická predstava nie je v knihe vôbec spomenutá. Len natlačené, zo všetkého možného zlepené rodinné domčeky a žiadne autá, len kolesá atď.

O knihe môžem povedať, že jej počiatočné forma akéhosi psychologického románu postupom deja prechádza až do napínavého príbehu, kedy Dan už uteká pred smrťou. Nečakaná je záverečná pointa, alebo vyvrcholenie príbehu. Danielov zápas o uniknutie z pasce sa premieňa čiastočne na thriller a čiastočne na čiernu komédiu, ktorú budete čítať so zatajeným dychom. 
Na webe sa často táto kniha považuje za neporovnateľné dielko s Anglickými pasažiermi, ale tú som zatiaľ nečítala, tak Pana cizince považujem za veľmi vydarenú prvotinu.

Knihu odporúčam nielen milovníkov pre nás tak trochu exotického Japonska, ale aj čitateľom, ktorí sa radi ponoria do psychológie duše ľudí z dvoch rôznych svetov.

 

                                                      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?